SportBase

Sažetak šestog dana takmičenja na OI 2012

Sport | 09:43

Šestog dana natjecanja na Olimpijskim igrama u Londonu ponovno je u glavnoj ulozi bio američki plivač Michael Phelps koji je osvojio svoju 20. medalju, a 16. zlatnu osvojivši zlato u utrci na 200 mješovito. Amerikanac iz Towsona je postao i prvi plivač u povijesti koji je u istoj disciplini osvojio tri zlata.

Na 200 mješovito je bio najbolji u Ateni i Pekingu. Prije njega to je uspjelo jedino dvjema ženama Australki Dawn Fraser na 100 slobodno (1956, 1960, 1964) i Mađarici Krisztini Egerszegi na 200 leđno (1988, 1992, 1996). Phelps je ukupno osvojio 16 zlatnih, dvije srebrne i dvije brončane medalje. Na 200 mješovito je slavio s rezultatom 1:54.27 ispred sunarodnjaka Ryana Lochtea (1:54.90) i Mađara Laszla Cseha (1:56.22).

Amerikanka plivačica Rebecca Soni osvojila je zlatnu medalju na 200 metara prsno postavivši pritom novi svjetski rekord 2:19.59. Soni je popravila svoj dosadašnji rekord kojeg je postavila jučer u polufinalu za 41 stotinku sekunde. Drugo mjesto osvojila je Japanka Satomi Suzuki (2:20.72) izjednačivši azijski rekord, dok je broncu osvojila Ruskinja Juliia Efimova s novim europskim rekordom (2:20.92).

U utrci na 200 leđno slavio je Amerikanac Tyler Clary (1:53.41) ispred Japanca Ryosukea Iriea (1:53.78) i Amerikanca Ryana Lochtea (1:53.94). Lochte je bio branitelj iz Pekinga i veliki favorit za zlato, no osvojio je tek broncu.  Na 100 slobodno zlato je pripalo Nizozemki Ranomi Kromowidjojo (53.00), ispred svjetske prvakinje Bjeloruskinje Aliaksandra Herasimenie (53.38) i Kineskinje Tang Yi (53.44)

Amerikanka Gabrielle Douglas osvojila je naslov olimpijske pobjednice u pojedinačnom višeboju u gimnastici, dok su srebro i broncu osvojile Ruskinje Viktorija Komova i Alija Mustafina. Douglas je do zlata stigla sa 62.232 bodova, Komova je dobila 61.973, a Mustafina 59.566. Dobitnice medalja u ovoj disciplini zajedno imaju tek 50 godina, Douglas 16, a Komova i Mustafina po 17.

Američke veslačice obranile su u četvrtak na stazi u Eton Dorneyu zlatnu medalju u osmercu iz Pekinga nakon što su u finalu iza sebe ostavile posade Kande i Nizozemske. Amerikanke, aktualne svjetske prvakinje, nepobjedive zadnje četiri godine, bile su najbrže u finalu s vremenom 6:10.59. Južnoafrička posada u sastavu James Thompson, Matthew Brittain, John Smith i Sizwe Ndlovu osvojila je zlato u četvercu ispred Britanaca, koji su smatrani favoritima, Danaca.

Novozelanđani Nathan Cohen i Joseph Sullivan osvojili su zlatnu medalju u dvojcu na pariće s vremenom 6:31.67. To je ujedno i prva zlatna medalja za Novi Zeland na ovim Igrama. Srebrna medalja pripala je talijanskoj posadi Alessiju Sartoriju i Romanu Battistiju, a brončana Slovencima Luki Špiku i Iztoku Čopu.

Kinez Jike Zhang (24) osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u stolnom tenisu, on je u finalu svladao iskusnijeg sunarodnjaka Hao Wanga (28) sa 4-1 (18-16, 11-5, 11-6, 10-12, 13-11), dok je brončano odličje zaslužio Nijemac Dmitrij Ovčarov koji je u susretu za treće mjesto nadigrao Chuana Chih-Yuana s Tajvana sa 4-2 (12-10, 9-11, 8-11, 13-11, 11-5, 14-12). Jike Zhang je trijumfom u Londonu potvrdio status najboljeg stolnotenisača na svijetu nakon što je prošle godine u Rotterdamu osvojio i naslov svjetskog prvaka svladavši u finalu Hao Wanga. Wangu je, pak, ovo treće srebro u pojedinačnoj konkurenciji na olimpijskim igrama, prije osam godina u Ateni izgubio je finale od Korejca Ryu Seung-Mina, a prije četiri godine u Pekingu od sunarodnjaka Ma Lina.

Britanac Peter Wilson osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u parnom trapu. Wilson je u finale ušao s najboljim rezultatom iz kvalifikacija, te je i u završnih 25 metaka zadržao svoju prednost s ukupno 188 pogodaka. Srebro je sa 186 pogodaka osvojio Šveđanin Hakan Dahlby, dok je u raspucavanju za broncu Rus Vasilij Mosin bio uspješniji od Kuvajćanina Fehaida Aldeehanija nakon što su oba strijelca natjecanje okončala sa po 185 pogodaka.

Zlatne medalje u ekipnom sprintu u biciklizmu osvojile su reprezentacije Njemačke u ženskoj, te Velike Britanije u muškoj konkurenciji. Njemice Kristina Vogel i Miriam Welte su do zlata stigle svladavši u finalu Kineskinje Gong Jinjie i Guo Shuang iako su Gong i Guo u ranijim fazama natjecanja čak dva puta postavljale novi svjetski rekord u ovoj disciplini koja je u Londonu imala olimpijsku premijeru. Gong i Guo su u kvalifikacijama ostvarile vrijeme od 32.447 sekundi, a
onda su u prvom krugu bile još brže sa 32.422. U finalu su bile brže od Njemica, ali su diskvalificirane zbog nepravilne izmjene, te su se morale zadovoljiti srebrom. Brončana odličja osvojile su Australke Anna Meares i Kaarle McCulloch, dok su velike favoritkinje, Britanke
Victoria Pendleton i Jessica Varnish diskvalificirane zbog nepravilne izmjene u prvom krugu nakon što su u kvalifikacijama također bile vrlo brze s vremenom 32.526. Za Veliku Britaniju zlato u muškom sprintu osvojili su Philip Hindes, Chris Hoy i Jason Kenny. Hoy i Kenny bili su članovi britanske momčadi koja je osvojila zlato i u Pekingu prije četiri godine, dok je Hindes zamijenio Jamiea Staffa. Hoy, koji je nosio britansku zastavu na svečanosti otvaranja, ovime je stigao do
svog petog olimpijskog zlata, u Pekingu je osvojio tri, a jedno u Ateni 2004. Britanci su u finalu postavili novi svjetski rekord od 42.600 sekundi čime su za 413 stotinki nadvisili srebrne Francuze Gregoryja Baugea, Michaela D'almeidu i Kevina Sireaua. Brončane medalje osvojili su Nijemci Rene Enders, Robert Foerstemann i Maximilian Levy.

Rus Tagir Hajbulajev i Amerikanka Kayla Harrison osovjili su naslove olimpijskih pobjednika u judu u kategorijama od 100kg, odnosno do 78kg. Aktualni svjetski prvak Hajbulajev je u finalu svladao branitelja naslova iz Pekinga otprije četiri godine, Mongolca Tuvshinbayara Naidana, dok su do brončanih odličja stigli Nizozemac Henk Grol i Nijemac Dimitri Peters. Kayla Harrison osvojila je prvo olimpijsko zlato u judu za SAD, a do tog je uspjeha stigla pobjedom u finalu protiv Britanke Gemme Gibbons. Bronce su osvojile Brazilka Mayra Aguiar i Francuskinja Audrey Tcheumeo.

Britanci Tim Baillie i Etienne Stott osvojili su naslov olimpijskih pobjednika u kanuu dvosjedu na divljim vodama. Oni su u finalu stazu u Lee Valley White Water Centreu svladali za 106.41 sekundi, 36 stotinki zaostali su njihovi sunarodnjaci David Florence i Richard Hounslow koji su osvojili srebro, dok su do bronce stigli trostruki olimpijski pobjednici i peterostruki svjetski prvaci u ovoj disciplini, blizanci Pavol i Peter Hochschorner iz Slovačke sa 1.87 sekundi zaostatka.
Francuskinja Emilie Fer osvojila je naslov u kajaku na divljim vodama na OI u Londonu, ona je do zlata stigla s vremenom od 105.90 sekundi u finalu, 61 stotinku zaostala je srebrna Australka Jessica Fox, a 97 brončana Španjolka Maialen Chourraut.

Ki Bo-bae iz Južne Koreje osvojila je naslov olimpijske pobjednice u streličarstvu, srebro je osvojila Meksikanka Aida Roman, a broncu još jedna Meksikanka Mariana Avitia. Ki je u finalu bila bolja od Roman sa 6-5, dok je u borbi za broncu 19-godišnja Avitia sa 6-2 svladala dvostruko stariju Amerikanku Khatunu Lorig. Zanimljivo, Lorig je debitirala na olimpijskim igrama još u Barceloni 1992. godine kao reprezentativka ZND-a, a Avitia tada još nije bila niti rođena.

Talijanska ženska mačevalačka reprezentacija osvojila je zlatno olimpijsko odličje u floretu opravdavši status apsolutnih favoritkinja. Talijanke su osvojile sve tri medalje u pojedinačnoj konkurenciji, te su bile uvjerljive od samoga starta natjecanja. U finalu su Talijanke bile bolje od braniteljica naslova iz Pekinga Ruskinja sa 45-31. Brončane medalje osvojile su Južnokorejke koje su sa 45-32 bile bolje od Francuskinja.